Gyakori kérdések
Felkészülés a szülésre
Hogyan készíthetem fel magamat a lehető legjobban a szülésre és a szülővé válásra?
Gyakori kérdések
Hogyan készíthetem fel magamat a lehető legjobban a szülésre és a szülővé válásra?
Jó közérzet
Tanácstalan vagy? Nem tudod pontosan, mi mindent kell beszerezned még a szülés előtt? Nem vagy egyedül: a baba megfelelő ellátására való felkészülés sok kismamának okoz fejtörést. Segítségképpen ezért összeírtuk neked azokat a dolgokat, amelyeket nem nélkülözhet egyetlen újdonsült anyuka sem.
Kapcsolatok és család
Egy gyermek érkezése az édesanyák mellett az apukák számára is ugyanannyira meghatározó időszak, ami tele van az ismeretlen összes csodájával, kihívásával és nehézségével. Az apává válás folyamata már a kicsi születése előtt megkezdődik, amikor a férfi elfogadja az új szerepkörét, felkészül a babával való közös életre. Ez a periódus mondhatni akkor tekinthető “sikeresnek”, hogyha a kismama (később édesanya) úgy érzi, hogy párja minden szempontból mellette állt a várandósság, a szülés, és a szülés utáni percekben.
Jó közérzet
A baba oldaláról létfontosságú a kötődés, de hogyan tudja kialakítani a leendő szülő az érzelmi köteléket a születendő babával?
Jó közérzet
Nem kell hanyatt-homlok rohannod a tornaórára vagy az edzőterembe, ha tenni akarsz az egészségedért. Elég, ha csak kimész a négy fal közül. Ez a megoldás nemcsak olcsó, de környezettudatos is.
Gyakori kérdések
Miket kell mindenképpen magammal vinnem a kórházba?
Egészségügyi tanácsok
Amikor babát vársz, minden esetben meg kell győződnöd róla, hogy az étel, amit megeszel, nem ártalmas az egészségedre. Egy ételmérgezés ugyanis ártalmas lehet magzatodra is.
Jó közérzet
Attól még, hogy terhes vagy, nem kell lemondanod az utazásról. Nyugodtan láss világot – akár repülőn is közlekedhetsz egészen a 36. hétig – feltéve persze, hogy jól érzed magad.
A szülés
Nem könnyű megmondani a szülés megindulása előtt, hogy számodra vajon melyik fájdalomcsillapítási módszer lesz megfelelő, hiszen egyelőre nem tudni, milyen típusú fájdalommal kell majd megbirkóznod. Az egyetlen dolog, amit tehetsz, hogy előzetesen tájékozódsz a fájdalomcsillapítás különféle formáiról, így tisztában leszel a lehetőségeiddel, amikor eljön az idő.
A szülés
A szülés előtti napokban a legtöbb kismama fejében ugyanazok a kérdések kavarognak:
A szülés
A szülési fájdalmak enyhítésében nagy szerepet játszik a kismama testhelyzete. Bár az első gyermek világra hozatala előtt a legtöbben úgy gondoljuk, hogy a szülés kizárólag hanyatt fekve történik, pedig valójában ilyenkor ez a legkevésbé hatékony és kényelmes pozitúra. Cikkünkben összegyűjtöttük a szülési pozíciókkal kapcsolatos leghasznosabb tudnivalókat és tippeket.
A szülés
Mindegy, hogy a császármetszés előrelátható vagy váratlan orvosi döntés következménye: a menete teljesen ugyanaz. Az eredmény egy 15 centi hosszú vágás a bikinivonaladban – és egy elbűvölő kisbaba a karodban.
Gyakori kérdések
Enyhe vérzésem volt, mintha menstruáltam volna – a terhességi teszt mégis pozitív. Most akkor terhes vagyok vagy sem?
Jó közérzet
Tudjuk jól: mondani könnyű, hogy hagyd abba a dohányzást… Ám a tapasztalatok szerint a babavárás időszakában a leszokás könnyebben megy, mint máskor. Egy gyermek komoly motiváló erő tud lenni!
A szülés
Nem általános jelenség, hogy egy baba a vártnál korábban jön világra. Amikor viszont mégis előfordul, akkor a kicsi rendszerint a leggondosabb ápolásban részesül a kórházban és nagyszerű kilátásai vannak a jövőre nézve.
Egészségügyi tanácsok
Sajnos, még akkor is nehéz elegendő folsavhoz és kálciumhoz jutnod, ha egészséges, változatos étrendet követsz a terhességed alatt. Ilyenkor tesznek jó szolgálatot a multivitamin tabletták.
Egészségügyi tanácsok
Kezedben tartod a pozitív terhességi tesztet, a szíved kalapál, a gyomrod összeszorul. Hosszú, izgalmas, örömteli, nehéz és csodálatos utazás előtt állsz, ami megváltoztatja az életedet – hiszen minden gyerek világra jöttével egy új szülő is születik.
Egészségügyi tanácsok
A vetélés olyan, mint hirtelen felriadni egy szép álomból. A veszteség érzésével pedig sajnos gyakran együtt jár a kétségbeesés: hiszen mi lesz, ha sohasem lesz gyermeked…
Egészségügyi tanácsok
Kimerült vagy fáradékony vagy? Ráadásul épp a terhességed 20. hete körül jársz? Valószínűleg több vasra van szükséged.
Kapcsolatok és család
A névválasztás egyike a legnagyobb kihívásoknak, amelyekkel a terhesség alatt szembe kell nézned – és egyben a legmókásabbaknak is. Érdemes hát megfontolni pár tanácsot a nagy döntéssel kapcsolatban.
Egészségügyi tanácsok
A legtöbb baktérium és vírus, amely a várandósság idején jelen van a szervezetedben, nem árt a magzatnak. Mégis akad néhány kivétel. De legfeljebb óvatosságra van okod, pánikra semmi: ezek előfordulása ugyanis igen ritka.
Egészségügyi tanácsok
A védőnő a jövőben az egyik legfontosabb személy lesz az életedben. Ő kíséri figyelemmel mostantól az állapotodat, és ő felelős a benned felmerülő kérdések szakszerű megválaszolásáért is.
Egészségügyi tanácsok
A gyógyszerek többsége egyértelműen hatással van a babára, különösen a várandósság elején. Ezért mindenképpen kérd ki orvosod tanácsát, ha épp ebben az időszakban kezdenél el gyógyszert szedni – és persze akkor is, ha a korábbi gyógyszereid adagolásáról van szó.
Gyakori kérdések
Mire számítsak, mennyit fogok hízni a terhesség alatt?
Egészségügyi tanácsok
A teherbeesés után a kismamák hormonháztartása és teste teljesen átalakul. A baba világra hozataláig ezért a leendő édesanyáknak rengeteg új helyzettel, érzéssel és fájdalommal meg kell küzdeniük: hátfájás, ízületi problémák, derékfájdalom – csak hogy egy párat említsünk a sok közül. Természetes – és szerencsére – ártalmatlan gyötrelmek, de azért jó tisztában lenni a hátterükkel. Legfrissebb cikkünkben ezt a témakört járjuk körbe, miközben arra is kitérünk, hogy hogyan enyhíthetők és kezelhetők a kellemetlen tünetek.
A szülés
„Mindenórás vagyok!” – mondják a kismamák, akik elérkeztek a 9. hónap végéhez. De vajon miből derül ki, hogy tényleg eljött az idő? A szülés megindulásának biztos jelei között szinte csak egy az, amire valójában támaszkodni lehet, viszont korábban már több minden utalhat arra, hogy a test készülődik a baba világra hozatalára.
A szülés
Már túl vagy a kiírt dátumon, de a baba még még nem érkezett meg? Csigalassúsággal telnek az utolsó terhességi hetek, mert arra vársz, hogy végre a karodban tarthasd a gyermeked? Jó, ha tudod, hogy a szülés beindulása két héttel a kiírt dátum előtt és két héttel utána is teljesen normális – csupán a gyerekek 5-10%-a születik a várandósság elején megbecsült napon.
Jó közérzet
Elfolyt a magzatvíz, de a fájások még nem jelentkeztek? Ragadd meg a telefont, és hívd a védőnőt vagy a szülészorvosod! Lehet, hogy a szülés ideje még nem jött el, a kontrollé viszont annál inkább!
Jó közérzet
Szülés után könnyen elkaphat a hév, hogy rögvest nekiláss visszaszerezni eredeti alakodat. Eleinte viszont jobb, ha csak egy kis sétával segítesz magadon. A gyaloglás egészen addig remek sportpótlék, amíg védőnőd zöld jelzést nem ad a komolyabb testmozgásnak.
Jó közérzet
A babavárás sokféleképpen hathat egy nő bőrére. A szokottnál zsírosabb lehet a bőrfelület, továbbá kiütések, terhességi csíkok és pigmentfoltok jelenhetnek meg rajta. Mindez a hormonok ténykedésének köszönhető, illetve természetesen annak a rengeteg változásnak, amely ezekben a hónapokban zajlik a női testben.
Gyakori kérdések
Milyen magzati vizsgálatok vehetők igénybe?
Gyakori kérdések
Mikor kell közölnöm a munkaadómmal, hogy babát várok?
Gyakori kérdések
Rettegek a szüléstől. Hogyan enyhíthetném a félelmemet?
Jó közérzet
A rémisztgetésekkel ellentétben semmi okod nincs rá, hogy kihagyj az életedből egy jó szeretkezést a babavárás miatt – a kicsinek nem fog semmi bántódása esni. Egyedül akkor kell visszafognod magadat, ha orvosod vagy védőnőd kifejezetten eltiltott a szextől vagy ha nincs kedved hozzá.
Egészségügyi tanácsok
A terhes nők közel fele tapasztal hányingert a várandósság során, különösen a korai órákban. Általában az első hónap után kezdődnek a reggeli rosszullétek, és a harmadik után el is múlnak, de időnként a kismama egész terhességét végigkísérik.
Egészségügyi tanácsok
A preeclampsia, azaz a terhesség alatti magas vérnyomás gyakran előfordul – különösen, ha a kismama egyébként is magas vérnyomás betegségben szenved. A gyógyulás kulcsa a stressz kerülése. Ha azonban pihenés hatására sem következik be javulás, netán súlyosbodik a helyzet, akkor az orvosok császármetszést szoktak javasolni.
Jó közérzet
Babakocsit választani kicsit olyan, mint autót venni: minden a te egyéni igényeidtől és elvárásaidtól függ. Egy babakocsi ugyanis nagyon személyes dolog.
A szülés
Biztosra veszed, hogy itt az idő? Akkor nyalábold fel a csomagjaidat és irány a szülészet! Az alábbiakban arról olvashatsz, mi minden vár rád a nagy napon.
Egészségügyi tanácsok
Ugye, milliószor hallottad már, hogy egy terhes nőnek kettő helyett kell ennie? Nagy különbség van azonban aközött, hogy kettő helyett vagy kettőért eszel. Különösen, hogy a „második” illető még fejlődésben van. Összegyűjtöttük neked, mi mindent érdemes szem előtt tartanod étkezéseid tervezésénél, ha gyermekáldás elé nézel.
Egészségügyi tanácsok
Egy kismama tányérjára nem is kerülhetne táplálóbb étel a halnál. A halhús ugyanis nélkülözhetetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyek elengedhetetlenek a magzat agyának egészséges fejlődéséhez. Egyszóval: minél több halat eszel, annál jobbat teszel magadnak és a gyermekednek!
Egészségügyi tanácsok
Nem lehet megmondani, pontosan mennyi alkoholt ihatsz anélkül, hogy azzal már kárt tennél a magzatodban. Ezért az egyetlen biztonságos megoldás a várandósság alatt, ha teljesen absztinens maradsz.
Gyakori kérdések
Sajnos, sokszor ég a gyomrom. Mit tehetek ellene?
Egészségügyi tanácsok
A bölcsőhalál megelőzése érdekében a legfontosabb teendő ügyelni arra, hogy mindig hanyatt fekvésben aludjon a kicsi. Ezen kívül pedig soha ne dohányozz és mást se engedj füstölni a gyermek közelében!
A szülés
Ha kisbabád farfekvéses, az orvos megpróbálja majd megfordítani. Te magad is tehetsz azonban otthon az ügy érdekében!