A kisbabák szopóreflexe rendkívül erős az első pár napban – különösen a szülést követő második és harmadik napon. Ekkor a melledre tett kicsinek komoly erőfeszítésébe telik, hogy hozzájusson az anyatejhez.
Nem kizárt, hogy olyan csodálkozva nézel majd saját melleidre, mintha sosem láttad volna őket. Teljesen másképpen néznek ki, mint korábban – ráadásul nagyobbak is! Duzzadtak, lágyak és tele vannak tápláló anyatejjel.
Szoptatás indul!
A kisbaba hamar belejön az evésbe – a tejtermelődés pedig az ő igényeihez alkalmazkodik. Leleményes egy szerkezet a női test! Ha a gyerek sokat szopik, a tejtermelődés fokozódik, ha pedig nem nagy étvágyú a kicsi, akkor csökken. Lehet, hogy beletelik pár napba, amíg optimalizálódik a tej mennyisége, de mindenképpen megtörténik, aminek meg kell történnie.
A tejelválasztás
Amikor a kisbaba a mellbimbódat szívja, az agyadba olyan impulzus érkezik, melynek hatására megindul a szoptatáshoz nélkülözhetetlen két hormon kiválasztása. Az egyik hormon a prolaktin, amely a tejtermelést segíti. Minél többet szopik a baba, annál több prolaktin választódik ki – és fordítva. A másik hormon az oxitocin, amely a kilövellőreflexet szabályozza (vagyis azt a folyamatot, amelynek során megindul a tej kiáramlása a mellből).
A tejfakadáshoz már egy ideje szopnia kell a babának. A bizsergő érzésből feltehetően tudni fogod, hogy megtörtént a dolog. Lehet, hogy csak csepegni fog a tej, de lehet, hogy sugárban permetez majd. Vannak nők, akik nem érzik biztosan, hogy megtörtént a tejfakadás – míg mások azonnal tudják, amint a baba felsírt.
A stressz gátolja a tejelválasztást
A tejelválasztás kevésbé hatékony, ha feszült, stresszes vagy. Ezért igyekezz békés, nyugodt környezetet teremteni magad körül.
Később, ahogy egyre magabiztosabb és rutinosabb leszel, a szoptatás könnyebben megy majd. A legtöbb nő számára egyenesen reflexszerűvé válik, amelyet gondolkodás nélkül lehet végezni. Automatikus, ugyanakkor meghitt napi rutin lesz belőle. Nem kell hozzá sok idő és te is így érzed majd!
close
A tejfakadás
Minden tiszteletünk a hormonoké, mégis az a helyzet, hogy végső soron a gyermeked az, aki anyatejet tud fakasztani. Ráadásul ő határozza meg azt is, mennyi tejet termeljen a szervezeted. Ezért aztán, ha el szeretnéd kezdeni a szoptatást vagy úgy érzed, több tejre van szükség, csak helyezd a babát a melledre!